Aktuality | Gajdošská kultúra v Zozname UNESCO

„Gajdošská kultúra“ je treťou perličkou zo Slovenska zapísanou na Zoznam nehmotného dedičstva UNESCO.

Rozhodol o tom Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva na svojom 10. zasadnutí, ktoré sa koná vo Windhoeku (Namíbia). Slovensko má po tomto rozhodnutí na zozname tri cennosti: Fujara a jej hudba (2008), Terchovská muzika (2013) a Gajdošská kultúra.

Tradícia gajdošstva je prítomná na celom Slovensku, hoci existujú miestne regionálne rozdiely. Počas fašiangov a veľkonočných či vianočných sviatkov nikdy nesmel na dedinách chýbať zvuk gájd. Zatiaľ čo na začiatku dvadsiateho storočia boli gajdoši v stovkách lokalít, dnes hrá a tvorí na Slovensku čosi cez 100 gajdošov. Cech slovenských gajdošov eviduje približne 40 lokalít, v ktorých je gajdošská tradícia stále živá.

Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou. Podľa zvykov fašiangovníci v krojoch prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu. Kedysi sa hrávalo aj na pasienkoch, krstinách, odprevádzali sa regrúti na vojnu, alebo len pre potešenie seba či iných. Dávnejšie tento hudobný nástroj ovládalo v Malej Lehote takmer 20 gajdošov, ktorí si hraním v zimných mesiacoch privyrábali na Dolniakoch.

(zdroj OOCR Región Gron)

Obec Malá Lehota organizuje v dňoch 5. februára až 7. februára 2016 už 29. ročník Gajdošských fašiangov.

Zoznam aktualít